Listeleri Karşılaştır

Gayrimenkulde e-haciz uygulamasına dikkat

Gayrimenkulde e-haciz uygulamasına dikkat

Devlete olan borçlardaki e-haciz uygulamasında kapsam büyüyor. Maaşa, banka hesabına ve taşıta olduğu gibi gayrimenkullere de uygulanabiliyor.

Devletin alacaklarını takipte daha hızlı ve masrafsız bir yol olarak tercih ettiği e-haciz uygulamasında kritik noktalardan biri borçlunun taksitlendirme yoluna gitmesi halinde banka hesabındaki haczin kalkmasına rağmen gayrimenkul ve araç üzerindeki haczin durması.

Borçlunun ödeme tebliği aldıktan sonra karşı vergi davası açma hakkının tebliğ tarihinden itibaren 30 gün olduğuna dikkat çeken lüks konut uzmanı ve gayrimenkul danışmanı Sühran Aras konunun ayrıntılarını anlattı.

e-haciz nasıl uygulanıyor?

E-haciz uygulanabilmesi için vergi daireleri borçlu mükelleflere 6183 sayılı kanunun 55. maddesine uygun ödeme emri tebliğ eder. Ödeme emri tebliğ edilen amme borçlusu bu ödeme emrine karşı 7 gün içerisinde ödeme yapmalı veya mal beyanında bulunmalıdır. Aksi takdirde ödeme emri kesinleşir.

Borçlunun tüm bilgileri bağlı bulunduğu vergi dairesi başkanlıklarına bildirilir. Daha sonra ise borçlunun bilgileri elektronik ortamda Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğü’ne gider. Buradan da Türkiye çapındaki bankaların genel müdürlüklerine iletilir. Bankalar da buna göre e-haciz işlemini başlatır.

Gayrimenkulde e-haciz

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen E-Haciz uygulaması gayrimenkulde de uygulanıyor ve yıl sonuna kadar yaygınlaştırılması bekleniyor. e-haciz işlemlerinde tapu personeli tarafından yapılacak herhangi bir tescil ve terkin kontrolü bulunmuyor ve bu uygulamayla ilgili tüm belgeler süreç içerisinde elektronik olarak tapu müdürlüklerine gönderiliyor.

Gayrimenkul haczi, ilgili icra müdürlüğü tarafindan seçiliyor ve UYAP sistemi üzerinden haciz müzekkeresi oluşturuluyor. Kontroller TAKBİS sistemi üzerinden yapılarak haciz işlemi gerçekleştiriliyor. Üretilmesi gereken tüm belgeler TAKBİS tarafından üretiliyor ve icra müdürlükleri bunu görüntüleyebiliyor.

e-hacizde borçlu durumdaki kişi taksitlendirme yoluna gidebilirken, banka hesabındaki haciz kalkıyor ancak gayrimenkul ve araçlar üzerindeki haciz kalkmıyor. Yine ödeme emrinin tebliği üzerine borçlu, ödeme emrine karşı vergi davası açabiliyor. Dava açma süresi cevabın tebliğinden itibaren 30 gün.

Haline münasip evin haciz durumu

İcra ve İflas Kanunu gereği, bazı mallar haczedilemiyor. Bunlardan biri de kişinin ve ailesinin haline münasip evidir. Bir meskenin haline münasip ev olup olmadığı, adı geçen kişinin haciz durumun da sosyal durumuna ve ailesinin ihtiyaçlarına göre belirleniyor. Ancak evin kıymeti yüksekse, bedeli üzerinden borçluya haline münasip yer bırakılmak üzere hacizedilerek satılabiliyor.

img

yonetici

İlgili Mesajlar

CB 2020 Report: Global Luxury Marketing Insigts

...

okumaya devam et
tarafından yonetici

Gayrimenkul sektöründe satışlar yüzde 44 arttı!

Uzun yıllardır gayrimenkul sektöründe hizmet veren gayrimenkul danışması Sühran Aras,...

okumaya devam et
tarafından yonetici

Gayrimenkul, 2020’de yeniden en önemli yatırım aracı olacak!

2020 yılının sektörde bir dengelenme yılı olacağını belirten Lüks Konut Uzmanı Sühran...

okumaya devam et
tarafından yonetici